Blizny potrądzikowe – jak się pozbyć ich skutecznie?

Blizny potrądzikowe – jak się pozbyć ich skutecznie?

18 grudnia 2022 0 przez root_825

Trądzik to przede wszystkim choroba nastolatków, ale pojawia się również u osób dorosłych. Sprawdź, jak usunąć blizny potrądzikowe.

Blizny potrądzikowe – jak się pozbyć ich skutecznie?

Blizny potrądzikowe to zmiany skórne, które powstają na skutek uszkodzenia naskórka i skóry właściwej przez stan zapalny, wywołany chorobą trądzikową. Na twarzy pojawiają się nierówności, wgłębienia i przebarwienia. Aby usunąć blizny potrądzikowe, nie wystarczą kremy i codzienna pielęgnacja skóry. Jeśli zastanawiasz się, co na blizny po trądziku będzie naprawdę skuteczne, powinieneś rozważyć zabieg laserowy.

Jak powstają blizny po trądziku?

Trądzik to choroba zapalna skóry, która może trwale uszkodzić tkankę. W przypadku braku leczenia lub niewłaściwego postępowania proces gojenia może nie przebiegać prawidłowo, czego efektem są blizny potrądzikowe. Samodzielne usuwanie zmian, ich „wyciskanie” i rozdrapywanie, zwiększa ryzyko powstania w przyszłości szpecących blizn. Na skutek takich czynności dochodzi do przeniesienia bakterii na dalszą powierzchnię skóry, finalnie wywołując stan zapalny. Przyczyną powstawania blizn potrądzikowych są również uwarunkowania genetyczne – niektóre osoby dziedziczą tendencje do tworzenia się blizn po swoich rodzicach.

W miejscu naruszenia skóry formuje się ziarninująca tkanka, w której włókna kolagenowe początkowo układają się w sposób nieuporządkowany. Na twarzy widoczne jest to w postaci zagłębień, którym często towarzyszą przebarwienia i zaczerwienienia. Blizny potrądzikowe to rodzaj blizn zanikowych (atroficznych).

Jak usunąć blizny po trądziku?

Nierówności na skórze spowodowane trądzikiem można usunąć za pomocą nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej. Skuteczność takich procedur zależy od stopnia zaawansowania blizn, a także czasu, jaki upłynął od ich uformowania. Stare blizny usuwa się znacznie trudniej niż te świeże, dlatego nie powinno się zwlekać z zabiegiem. Eksperci z Kliniki Miracki w Krakowie podkreślają, że w przypadku usuwania blizn bardzo ważne jest indywidualne dobranie zabiegów. Po odpowiednio dopasowanej terapii blizny mogą stać się zupełnie niewidoczne lub wyraźnie spłycone – w zależności od tego, w jakim stanie zaawansowania jest zmiana na skórze. Profesjonalne zabiegi można wspierać, stosując specjalne kosmetyki na blizny – nie są to jednak preparaty, które samodzielnie mogłyby przynieść spektakularne efekty.

Laserowe zabiegi na blizny potrądzikowe

Laserowe usuwanie blizn wykonywane jest przy pomocy technologii frakcyjnej lub pikosekundowej. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na redukcję zmian potrądzikowych. Co ważne, dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Optymalne efekty można zaobserwować kilka tygodni po zakończeniu terapii – czas ten wynika z procesów regeneracyjnych zainicjowanych przez laser.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych polega na dokładnym naświetleniu blizny wiązką lasera. W efekcie w skórze zachodzi efekt termiczny (laser frakcyjny) lub mechaniczny („zimny” laser pikosekundowy), który powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia. Wokół naruszonej tkanki tworzą się niewielkie stany zapalne, które uruchamiają naturalne procesy regeneracyjne. Komórki zostają pobudzone do intensywnej produkcji włókien kolagenowych i elastyny – tkanka bliznowata zastępowana jest nową, zdrową tkanką. W efekcie zabiegu laserowego dochodzi do wygładzenia, napięcia i przywrócenia właściwego kolorytu skórze. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (kremem anestetycznym) dla pełnego komfortu pacjenta.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie