Inwentaryzacja środków trwałych – zalety korzystania z programów

Inwentaryzacja środków trwałych – zalety korzystania z programów

13 września 2022 0 przez root_825

Program do inwentaryzacji środków trwałych jest niezastąpionym narzędziem, dzięki któremu ewidencja majątku przedsiębiorstwa może być przeprowadzana sprawnie. Współcześnie odchodzi się od ręcznych inwentaryzacji i wielu przedsiębiorców skłania się ku programom do ewidencji składników majątku.

Program do inwentaryzacji środków trwałych – „must have” w firmie

Dzięki wykorzystywaniu odpowiedniego programu do inwentaryzacji można ten proces skrócić nawet o 80%. Jest to niezwykle ważne, gdyż ewidencja majątku, szczególnie tego rozproszonego, jest niezwykle trudna i pracochłonna. Program do inwentaryzacji środków trwałych pozwala mieć wgląd do bieżącego stanu składników majątku przedsiębiorstwa. Bardzo łatwo można bowiem rejestrować wszelkie zdarzenia mające wpływ na ilościowe jego zmiany. Dzięki programowi można rejestrować wszelkiego rodzaju zniszczenia mienia, zagubienia lub wypożyczenia. Program ułatwia także wszelkie prace związane z serwisowaniem urządzeń i przypomina o zbliżających się terminach serwisów. Przedsiębiorstwa, w których wykorzystywany jest program do inwentaryzacji środków trwałych pracują bardzo efektywnie i mnożą zyski. Co ważne, program zapisuje w pamięci wykonane inwentaryzacje i można dzięki temu łatwo i szybko wrócić do historii ewidencji, gdy tylko jest taka potrzeba.

Inwentaryzacja – najważniejsze pojęcia

Częstotliwość inwentaryzacji, czyli okresowych spisów majątku firm, określona jest w ustawie o rachunkowości. Spis z natury to nic innego jak policzenie i ilościowe określenie stanów środków trwałych danego przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą inwentaryzację towarów i aktywów pieniężnych trzeba przeprowadzać zgodnie z ostatnim dniem roku obrotowego. Inwentaryzację wszystkich aktywów należy przeprowadzać co roku, natomiast inwentaryzację środków trwałych przedsiębiorstwa co cztery lata. Warto wspomnieć o tym, że metody inwentaryzacji są bardzo nowoczesne. Do takich rozwiązań należy na przykład inwentaryzacja z użyciem czytnika kodów kreskowych lub ewidencja automatyczna z użyciem etykiet radiowych. Są to nowoczesne metody, które pozwalają na ograniczenie czasu i nakładów pracy.

Jakie cechy musi posiadać dobry program do inwentaryzacji środków trwałych?

By ograniczyć czas potrzebny na ewidencję należy zwracać uwagę na łatwość obsługi danego programu oraz jego intuicyjność. Jest to ważne, gdyż pracownicy muszą łatwo i szybko nauczyć się obsługi takiego programu. Program musi również pozwalać na maksymalne wykorzystanie nowoczesnych możliwości, w tym sprawne łączenie się z czytnikami i chipami.

Nowoczesne programy pozwalają wykorzystać zarówno kody kreskowe, jak i chipy. Warto również wybrać program, który posiada możliwość zastosowania technologii radiowej, gdyż jest jeden z aspektów przyspieszających inwentaryzację.

Więcej informacji znajdziesz na stronie program do inwentaryzacji środków trwałych.