Opony osobowe

Opony osobowe

19 kwietnia 2022 0 przez root_825

Opony osobowe to niepodważalnie jeden z najszerszych rynków branży oponiarskiej. Na polskich drogach spotkać można miliony samochodów podróżujących we wszystkich kierunkach świata. Aby dbać o nasze bezpieczeństwo w trakcie tych właśnie podróży producenci opon starają się stosować co raz bardziej zaawansowane technologie konstrukcyjne.  Wszystkie opony osobowe, te bardziej innowacyjne oraz bardziej ekonomiczne, można znaleźć na stronie oponyprzez.net.

Jak zbudowane są opony osobowe?

Chociaż mogłoby się wydawać, że opony osobowe są dosyć proste i nieskomplikowane to ich konstrukcja wcale taka nie jest. To wielowarstwowa i wielopoziomowa struktura, której każdy element odgrywa istotną role w jej funkcjonowaniu. Warto wspomnieć, że pneumatyczne opony osobowe są na rynku od 1947 roku i zostały zaprezentowane przez firmę Continental. Chociaż wygląd opony od lat pozostaje niezmieniony, to wszyscy czołowi producenci modyfikują skład gumowej mieszanki, a także rzeźbę bieżnika. Jest to uwarunkowane rozwojem technologii. Nowoczesne samochody są wyposażane w coraz większe moce i osiągi, dlatego potrzebują bardziej zaawansowanego ogumienia, które skutecznie przeniesie na asfalt generowane przeciążenia.

Podstawowe elementy budowy jakie posiadają opony osobowe to:

  • Bieżnik (czołowa część opony)
  • Bok opony
  • Karkas (opasanie stalowe)
  • Warstwy osnowy (osnowa)
  • Kapa (warstwa uszczelniająca)
  • Drutówka
  • Stopka

Oznaczenia – opony osobowe

Wszystkie opony osobowe posiadają specjalne oznaczenia, które definiują do jakich celów są przeznaczone. Takie oznaczenia posiadają również opony osobowe. Wszystkie wytłoczenia na oponie, które ją opisują znajdują się na jej profilu, czyli potocznie nazywanym boku.

Rozmiar

Najważniejsze oznaczenie, które określa przede wszystkim na jaką felgę jest przeznaczona opona. Bardzo przydatne oznaczenie, jeśli decydujemy się na wymianę dotychczasowego kompletu na nowszy. Co ważne, to oznaczenie posiadają nie tylko opony osobowe, ale także samochody. Zawsze w instrukcji lub na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy znajduje się naklejka informująca, jaki rozmiar opony fabrycznie był założony na felgi samochodu.

Opony osobowe radialne i bezdętkowe. Jakie to oznaczenia?

RADIAL – opona radialna, to taka, w której warstwy osnowy ułożone zostały promieniowo do osi jej czoła.

TUBELESS – opona bezdętkowa.

DOT, MWXW – kod DOT zgodny z wymogami norm (USA).

0710 – kod daty produkcji opony. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, dwie kolejne rok produkcji. Kod znajduje się tylko na jednym boku opony za symbolem DOT

Oznaczenia RunFlat dla konkretnych marek oraz Rotation i 3PMSF

Run Flat – opona, na której można kontynuować jazdę po całkowitej utracie ciśnienia bez zagrożenia wypadkiem.

ROTATION – oznacza kierunek toczenia opony.

3PMSF – oznaczenia, które znajdują się na większości opon zimowych oraz całorocznych.