Rozwód  bez tajemnic: kto ma prawo do domu po rozwodzie?

Rozwód  bez tajemnic: kto ma prawo do domu po rozwodzie?

20 września 2022 0 przez root_825

W Polsce od kilku lat utrzymuje się bardzo wysoki wskaźnik rozwodów w porównaniu z liczbą zawieranych małżeństw. Pary decydujące się definitywnie zakończyć formalny związek muszą stawić czoła wielu problemom. Do najważniejszych kwestii poruszanych podczas procesu rozwodowego należy opieka nad dziećmi, wysokość alimentów oraz podział majątku. Dzisiaj odpowiemy na niezwykle istotne pytanie nurtujące osoby przygotowujące się do rozstania z małżonkiem: kto ma prawo do domu po rozwodzie? Sprawdź!

Podpowiadamy, kto ma prawo do domu po rozwodzie

Zastanawiasz się, kto ma prawo do domu po rozwodzie? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. To, komu prawnie należy się wyłączne prawo do nieruchomości, zależy od kilku czynników: kiedy kupiony był dom (przed ślubem czy jeszcze przed nim) i za czyje środki, a nawet od tego, w jaki sposób została nabyta działka. W większości przypadków nieruchomość wybudowana na wspólnej działce wchodzi w skład majątku wspólnego stron. Oznacza to, że każda strona ma takie same prawa do domu. Jednak, kiedy dom  został postawiony na terenie męża/żony staje się jego/jej własnością. Nie oznacza to jednak, że druga strona jest pozbawiona jakichkolwiek praw do nieruchomości. Jeśli uczestniczył ona w kosztach budowy, może dochodzić swoich  praw przed sądem. Taka sama zasada dotyczy sytuacji, w której realizacja projektu domu finansowana była ze środków z kredytu zaciągniętego przez małżonków.

Pomoc prawnika

Sprawiedliwy podział majątku jest skomplikowanym procesem wymagającym wiedzy prawniczej. Jeśli chcesz mieć pewność, że wyrok sądu nie będzie dla Ciebie krzywdzący, skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika, który zadba o Twoje interesy.