Ubezpieczenie samochodu OC – co musimy wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu OC – co musimy wiedzieć?

20 lipca 2021 Wyłączono przez root_825

 

Decydując się na kupno samochodu musimy mieć świadomość, że wydatki związane z tym zakupem wykraczają daleko poza cenę samego pojazdu. Jednym z kosztów, które ponosić będziemy co roku jest polisa ubezpieczeniowa OC. Obowiązkowa polisa OC pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Jak w praktyce wygląda jej zakup?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC to ubezpieczenie, które obowiązuje każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Polisa pozwala na pokrycie szkód i kosztów leczenia wypadków i kolizji spowodowanych z naszej winy. Polisa OC jest dokumentem sprawdzanym w pierwszej kolejności podczas kontroli drogowych – jej brak skutkuje nie tylko mandatami, ale też odholowaniem samochodu! Polisa OC ma ważność przez rok – po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy, wskazane jest zachowanie jej ciągłości. Niezwykle ważne jest również to, że wysokość polisy OC nie jest stała – cena wynika tu ze zmiennych takich jak nasz wiek, nasz staż jako kierowców, marki i wieku samochodu, pojemności silnika. Obniżenie składki OC jest możliwe poprzez zniżki, które nabywamy w kolejnych latach bezkolizyjnej jazdy. Ubezpieczenie samochodu tego typu znajdziemy zarówno w stacjonarnych biurach ubezpieczeniowych, jak i online.

Inne ubezpieczenia dla posiadaczy samochodów

Czy wiesz, że jako posiadacz samochodu możesz wybrać również inne ubezpieczenia? Wśród najchętniej kupowanych wymienia się ubezpieczenie autocasco, które pozwala na pokrycie naprawy szkód naszego samochodu lub też odzyskanie części wartości samochodu w wyniku jego kradzieży czy też całkowitego zniszczenia. Ubezpieczenie AU wybierane jest przez osoby posiadające względnie nowe samochody. Innym rodzajem ubezpieczenia dodatkowego jest assistance, które pozwoli nam na skorzystanie z pomocy drogowej w kraju i za granicą.